Akcja Żonkil

19 kwietnia częściowo włączamy się w ogólnopolską Akcję ,, Żonkil. Uczniowie klas I- VII + pracownicy szkoły przyczepią sobie wycięty przez siebie mały żonkil, który zakładamy, by oddać cześć bohaterom powstania w getcie warszawskim. Powstanie wybuchło 19 IV 1943 r. w Warszawie. Nie była to walka o zwycięstwo, tylko walka o godną śmierć, z bronią w ręku, na własnych warunkach, walka bardzo nierówna z Niemcami. Upadło 16 V 1943, efekt - całkowita likwidacja getta. Dawny dowódca powstania (Marek Edelman, który przeżył wojnę) otrzymał kiedyś 19.04 od nieznajomej osoby bukiet żółtych żonkili, stąd symbol powstania. Zakładamy go w kolejne rocznice powstania, jako wyraz pamięci, szacunku , podziwu dla bohaterów ale i wyraz sprzeciwu wobec wszelkiej nienawiści,  nietolerancji , przemocy.

Pierwsza pomoc w przedszkolu

W przedszkolu dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poznały urządzenie AED i gdzie się znajduje w ich miejscowości. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. skaleczenia, utraty przytomności czy złamania. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Przedszkolaki wiedzą do kogo zwracać się gdy czują się zagrożone. Zgromadzoną wiedzę będą mogły wykorzystać w przyszłości przychodząc z pomocą koledze lub najbliższym z rodziny. Dzięki praktycznym działaniom nabierają wprawy i przełamują strach. To tu w przedszkolu rodzą się mali bohaterowie, których odwaga i dojrzałość zachwyciła niejednego z nas.

Our website is protected by DMC Firewall!