Dzień Kultury i Tradycji Polskiej

30 kwietnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Stawnicy odbył się dzień Kultury i Tradycji Polskiej. Rozpoczęliśmy go od uroczystego przemarszu uczniów ,przedszkolaków i nauczycieli pod budynek polskiej szkoły. Tam z okazji 85 rocznicy jej powstania odśpiewaliśmy hymn i złożyliśmy kwiaty pod pamiątkową tablicą. Szóstoklasiści przypomnieli najważniejsze fakty z działalności tej polskiej placówki wówczas w granicach Niemiec. Po powrocie do szkoły uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Obejrzeliśmy ciekawą inscenizację i odśpiewaliśmy piosenki patriotyczne. Kolejnym punktem było rozstrzygniecie szkolnych konkursów. Ich laureatami zostali: plastycznego pt.” Moja mała ojczyzna”-Miłosz Pałuczak z kl III, literackiego :”Legenda o Stawnicy”-Hanna Goździor kl V i multimedialnego Anna Hajzer z kl V. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy finałowe prezentacje multimedialne pt. „Stawnica moja ojczyzna”. Podziwialiśmy piękne zdjęcia naszej miejscowości i okolic samodzielnie wykonane przez autorów prezentacji. Kolejnym punktem tego dnia były inscenizacje polskich legend przygotowane przez przedszkolaków i poszczególne klasy pod opieką wychowawców. Podziwialiśmy scenki o smoku wawelskim , poznańskich koziołkach, Lechu,Czechu i Rusie, Warsie i Sawie, stopce na progu złotowskiego kościoła, Górze Zamkowej koło Stawnicy. W przerwach śpiewaliśmy przebój „ Kocham Cię Polsko”. Na zakończenie przygotowaliśmy polskie dania. Wspólna ich degustacja dostarczyła nam wielu wrażeń smakowych. Najbardziej smakowały nam kopytka i sok marchwiowo-jabłkowy. Ten dzień uwieńczony na zdjęciach na długo pozostanie w naszej pamięci.

Our website is protected by DMC Firewall!