Narodowe Święto Niepodległości

Opis obchodów Święta Niepodległości ( 100-lecia Związku Polaków w Niemczech) w Stawnicy

Wieczór 10 listopada, godzina 17.00, świetlica wiejska w Stawnicy- to tradycyjna pora i miejsce, kiedy dla całej społeczności wiejskiej, uczniowie i przedszkolaki miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej zorganizowały uroczystą Wieczornicę. Wcześniej, uczniowie klasy IV, udali się z panią dyrektor Jagodą Zbiżek na złotowski cmentarz, by oddać hołd poległym w czasie walk o Złotów.

Tak czcimy Święto Niepodległości. W bieżącym roku upłynęło ono także pod hasłem 100-lecia Związku Polaków w Niemczech. Stawnica była ważnym ośrodkiem działania tej organizacji w okresie międzywojennym. Między innymi, to tutaj, powstała prężna polska szkoła, a jej kierownik Wacław Dyba, doświadczył represji w czasie niemieckiej okupacji. Przypomniała o tym młodzież prowadząca uroczystość. Wszyscy uczestnicy Wieczornicy oddali hołd minutą ciszy poległym w walce o polskość Ziemi Złotowskiej i całego kraju. W Wieczornicy zaszczycili swoją obecnością mieszkańcy wsi, rodzice uczniów i przedszkolaków, członkowie rodzin byłych działaczy Związku Polaków w Niemczech, członkowie Zarządu Stowarzyszenia ,, Blisko siebie” będącego organem prowadzącym szkołę, pani Adriana Opłatek- radna wsi. Wszyscy zgromadzeni wzruszająco odśpiewali 4 zwrotki polskiego hymnu oraz Rotę.

Uczniowie przypomnieli dwie pieśni Związku Polaków: ,, Hasło Polaków w Niemczech” oraz Hymn Krajny. Wieczornicę otworzyli uczniowie klas 5-8 scenką strajku w pruskiej szkole, podkreślając, że także polskie dzieci mają swój ważny udział w walce o zachowanie języka polskiego. Wszystkich wzruszyły swoim występem przedszkolaki recytujące wierszyki o polskim Godle, oraz ,, Katechizm młodego Polaka” , zaśpiewały także piosenkę o Białym Orle. Scenografia sceny złożona z trzech dużych symboli: Znaku Rodła, kapliczki Matki Boskiej Radosnej, liścia lipy- znaku polskiej młodzieży, wizerunku Godła Państwa, pomagała w śledzeniu narracji całej uroczystości.

Uczniowie klas I-III oraz VI- VIII recytowali wiersze o treści patriotycznej, a tancerze z klasy II, III, IV zachwycili brawurowym wykonaniem Krakowiaka. Po części artystycznej, wspólnie został odśpiewany ,, Marsz I Brygady”, wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców oraz pracowników obsługi szkoły.

W czasie biesiady, pani Dorota Lipińska poprowadziła quiz – zabawę o Polsce. 15 pytań testu wyboru o naszym kraju wymagało podnoszenia kolorowych karteczek jako potwierdzenia dobrej odpowiedzi.

Na koniec, Pani dyrektor szkoły Jagoda Zbiżek, podziękowała wszystkim za uczestnictwo w Wieczornicy oraz osobom, które przygotowały uroczystość: nauczycielom ze Stawnicy, pracownikom obsługi, uczniom, Radzie Rodziców. Za scenariusz uroczystości odpowiadała nauczycielka historii p. Dorota Piszczek

Blisko dwie godziny wspólnego czasu pozwoliły kolejny raz oddać hołd Ojczyźnie i godnie uczcić Święto Niepodległości.